Yeşil Yol izle Yeşil Yol full izle, Yeşil Yol 1999 The Green Mile

 1. Yeşil Yol 1999

  Yeşil Yol 1999

  720P Türkçe Dublaj

  YEŞİL YOL İZLE


  Yeşil Yol Türkçe Dublaj ve 720P kalitede Tek Part izleİmdb top 250 sıralamasına göre 1,024,712 kişi tarafından 8.6 puan ile en iyi 250 film arasında 25. sırada kendine yer bulmuş efsane bir film. 25. sıra da olması bile harikadır bir çok filme göre. Fakat açıkçası bu filmi izleyenler kesinlikle yerinin ilk 10 içerisinde olması gerektiği düşüncesindedirler. Yeşil Yol Filmini izlediğiniz zaman bana hak vereceksiniz. 3 saatlik kesintisiz ve soluksuz bir filme hazır olun. Filmin başrol oyuncusu Tom Hanks olunca ayrıca izlenecek bir film olan yeşil yolun konusu şöyle.

  YEŞİL YOL KONUSU


  Bir hapishanede gardiyanlık yapan Paul Edgecomb'un (filmde Tom Hanks) görevi, hücrelerinden alınan idam mahkumlarını, elektrikli sandalyenin bulunduğu ölüm odasına kadar olan bir millik yeşil yoldan götürmektir. Zaten filmin asıl adı da The Green Mile dir. Edgecomb yıllar boyunca bu yoldan sayısız idam mahkumu nakleder. Fakat hiçbirisi onu John Coffey kadar etkilemez. Oldukça iri yarı biri olan Coffey, iki küçük kıza tecavüz ve  öldürmek suçundan idama mahkum olarak Paul Edgecomb'un görevli olduğu hapishaneye getirildiği zaman cüssesinden ötürü oldukça ilgi çekmiş ve korkulmuştur.. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Örneğin Edgecomb'un sağlığı ile alakalı da mucizeler getirmiş ve bir türlü başa çıkamadığı prostat sorununu ortadan kaldırmıştır. Yeşil Yol Oyuncularından Edgecomb onunla yakınlaştıkça artık hiç beklenmedik yerlerde mucizelerin olabileceğine inanmaya başlamıştır. Hatta artık onun suçsuzluğuna da inanan Edgecomb bunu kanıtlamak için bir takım girişimlerde bulunacaktır. Ölen kızların ailesi ile konuşmaya karar verir. Fakat ailesi kızlarını öldüren kişinin Coffey olduğundan emindir. Dönüş yoktur ve Coffey idam edilecektir. Edgecomb'un gözleri önünde ölüme giden Coffey için elinden hiç bir şey gelmemesi ise filmin asıl can alıcı kısmıdır. Nitekim Coffey aslında kızları öldürmemiş, onları hayata döndürmeye çalışmıştır. Bunu da edgecomb, Coffey'in ellerini tutmasından sonra doğa üstü güçleri sayesinde öğrenecektir. Yeşil Yol imdb de ki konusuna nazaran daha ayrıntılı yazdığım bu açıklamayı filmi izledikten yaklaşık 3 yıl sonra yapıyorum. Yeşil yol yorum yaparken filmi 3 yıl önce izlediğimi ve hala unutmadığımı dikkate almanızı tavsiye ederim. Özellikle yeşil yol sözleri arasında yer alan YORULDUM PATRON.. sözleri ağzınıza dolanabilir. Yeşil yol oyuncuları daha sonra bir çok filmde rol almıştır fakat en unutulmaz filmi budur.

  YEŞİL YOL ÖDÜLLERİ


  Yeşil yol filmi bir çok ödül almıştır. Yeşil yol ödülleri  filmin ne kadar kaliteli olduğunun göstergesidir.

  2000 - Film Eleştirmenleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü - Michael Clarke Duncan

  2000- Favori Erkek Oyuncu Dalında Blockbuster Entertainment Ödülü (Drama) - TOM HANKS

  2001 - People's Choice Favori Film Ödülü

  2001 - Favori Drama Filmi Ödülü

  200 - Film Eleştirmenleri En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü

  1999 Akademi Ödülleri

  • Aday Gösterildi – En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu – Michael Clarke Duncan

  • Aday Gösterildi – En İyi Afiş – David Valdes, Frank Darabont

  • Aday Gösterildi – Best Sound Mixing – Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie D. Burton

  • Aday Gösterildi – En İyi Uyarlama – Frank Darabont


  2000 Saturn Ödülleri

  • Kazandı– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Michael Clarke Duncan

  • Kazandı – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Patricia Clarkson

  • Kazandı – En İyi Aksiyon/Macera/Gerilim Filmi

  • Aday Gösterildi – En İyi Yönetmen – Frank Darabont

  • Aday Gösterildi – En İyi Film Müziği – Thomas Newman


  2000 Broadcast Music Incorporated Film & TV Awards

  • Kazandı – En İyi Film Müziği – Thomas Newman


  2000 Black Reel Ödülleri

  • Kazandı – Theatrical – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Michael Clarke Duncan


  2000 Blockbuster Entertainment Awards

  • Kazandı – En İyi Aktör – Drama – Tom Hanks

  • Aday Gösterildi – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Dram – Michael Clarke Duncan

  • Aday Gösterildi – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Dram – Bonnie Hunt


  2000 Bram Stoker Awards

  • Aday Gösterildi – Best Screenplay – Frank Darabont


  2000 Broadcast Film Critics Association Awards

  • Kazandı – En İyi Sinema Uyarlaması – Frank Darabont

  • Kazandı – En İyi Yardımcı Oyuncu – Michael Clarke Duncan

  • Aday Gösterildi – En İyi Film


  2000 Chicago Film Critics Association Awards

  • Aday Gösterildi – En İyi Erkek Oyuncu – Michael Clarke Duncan

  • Aday Gösterildi – En Çok Gelecek Vaadeden Oyuncu – Michael Clarke Duncan


  2000 Directors Guild of America

  • Aday Gösterildi – Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures – Frank Darabont


  2000 Golden Globe Awards

  • Aday Gösterildi – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Motion Picture – Michael Clarke Duncan


  2000 NAACP Image Awards

  • Aday Gösterildi – En İyi Yardımcı Oyuncu in a Motion Picture – Michael Clarke Duncan


  2000 MTV Movie Awards

  • Aday Gösterildi– Best Breakthrough Male Performance – Michael Clarke Duncan


  2000 Motion Picture Sound Editors (Golden Reel Awards)

  • Aday Gösterildi – Best Sound Editing – Dialogue and ADR – Mark A. Mangini, Julia Evershade

  • Aday Gösterildi – Best Sound Editing – Effects and Foley – Mark A. Mangini, Aaron Glascock, Howell Gibbens, David E. Stone, Solange S. Schwalbe


  2000 People's Choice Awards

  • Kazandı – Favorite All-Around Motion Picture

  • Kazandı – Favorite Dramatic Motion Picture


  2001 Science Fiction and Fantasy Writers of America (Nebula Award)

  • Aday Gösterildi – Best Script – Frank Darabont


  2000 Screen Actors Guild Awards

  • Aday Gösterildi – En İyi Film Ekibi Performansı

  • Aday Gösterildi – En İyi Yardımcı Erkek – Michael Clarke Duncan


  Esaretin Bedeli filmini de yönetmiş olan Frank Darabont, bu filminde de benzer bir atmosferi seyirciye başarıyla aktarıyor. Oscar Ödüllü Tom Hanks'in yanında, Michael Clarke Duncan ve James Cromwell gibi oyuncular başrolde yer alıyor.Yeşil Yol Türkçe Dublaj izlediniz. Yeşil Yol filmi hakkında düşünceleriniz HD Film izleme sitesi Fullfilmizleten.Com için değerlidir. Lütfen ABD yapımı Yeşil Yol filmini izledikten sonra yorum yapmayı unutmayınız.

  YEŞİL YOL FİLMİNİN GERÇEK HİKAYESİ


  Yeşil yol aslında Stephen King tarafından altı ciltlik bir dizi roman olarak yazıldı ve film olarak beyaz perdeye düşmeden önce altı bölümlük bir dizi olarak 28 Mart 1996- 29 Ağustos 1996 Tarihleri arasında yayınlandı. 1999 yılında da beyaz perdeye aktarıldı. Bu arada altı ciltlik kitap tek cilt halinde piyasa sürüldü ve en çok satılan kitaplar içerisinde yerini aldı.
  Yeşil Yol filminde özetin de  özeti olarak iki  küçük kız çocuğu öldürmekle suçlanan dev gibi bir zencinin  hapse konuşu, hapiste gösterdiği mucizeler ve sonunda elektrikli sandalyede cezasının infaz edilişi anlatıyordu ve tabii ki suçsuzdu o dev gibi zenci.
  Stephen King bu romanı kendi hayal gücüyle kurgulamıştı ama ona ilham veren gerçek yaşanmış bir olay vardı.
  Ayrıca Stephen King'in romanından filme çevrilen yaklaşık 30 film arasında 100 milyon dolar hasılatı geçen ilk ve tek film olan YEŞİL YOL filmi stephen King'in romanından çok az bir kısmı değiştirilerek yayımlandığı için tam 3 saattir.
  Evet, Yeşil Yol’un gerçek hikayesinde de iki küçük kız çocuğunun öldürülmüş olması vardı. Katil olduğu iddia edilen kişi aynen filmdeki gibi bir zenciydi. Aynen filmdeki gibi elektrik sandalyesine  oturtularak idam edilmişti. Bunlar benzerliklerdi. Ancak gerçek yaşanmışlıkta mahkum, filmdeki gibi bir dev değil tam tersine kuş kadar canı olan on dört yaşında bir çocuktu ve bu çocuğun herhangi bir mucizevi gücü de yoktu.


  1944 yılında ABD'nin Güney Carolina eyaletindeki Clanderon şehrinin Alcolu ilçesinde cereyan eden bu olayda İnsanların genelde kereste fabrikasında işçi olarak çalıştığı ve güzel bir değirmeni olan bu kasabada o yıllarda komşular birbirine güvenir,evlerin kapıları asla kilitlenmezmiş. Yabancılar açık kollarla karşılanırdı. İnsanların kendilerini güvende hissettikleri huzur dolu bir kasabaymış Alcolu. İşte bu kasabada 23 Mart 1944 de on bir yaşındaki Betty June Binnicker ve yedi yaşındaki Mary Emma Thames adında iki kız, birden bire kayboldu. Ardından Bütün gece boyunca yapılan aramalarda kızlardan bir ize rastlanmasa da ertesi gün iki kızın da cesetleri bir su kuyusu yakınındaki içi su dolu bir çukurda bulunmuştu. Kızlar kafalarına vurulan oldukça sert bir cisimle öldürülmüş ve çukura atılmışlardı.
  Peki bu iki küçük kızı kim öldürmüştü?
  Dedektiflerin aramaları sonucunda bu iki kızla en son konuşan kişinin on dört yaşındaki George Stinney adındaki zenci bir çocuk olduğu tespit edildi. Ayrıca kızların cesetlerinin bulunduğu çukur ve kuyu civarında da onu inek otlatırken görmüştü iki başka küçük kız. Hatta bu iki küçük tanık kuyudan su almak için oraya geldiklerinde George Stinney’in kendilerine ‘’ Buradan gidin, dolaşmayın buralarda, yoksa sizi öldürürüm.’’ Dediğini söylemişlerdi poliste ve mahkemede.

  İşaretler birinci derecede Gerge Stinney’i şüpheli olarak gösteriyordu. Nitekim George Stinney’in kız kardeşi de çiçek toplamak üzere kırlara çıkmış olan Betty June Binnicker ve Mary Emma Thames’in yanlarına geldiğini, buralarda maypop denen çiçekten bulunup bulunmadığını sorduklarını, kendilerinin ‘’ Hayır burada bulamazsınız. ‘’ Cevabı üzerine yanlarından ayrıldıklarını ve onları bir daha görmediğini söylemişti. Her halukarda ölen iki kızı en son gören George Stinney idi.

  George Stinney’in en büyük hatalarından biri parmaklar kendisini göstermeye başladığında kaçarak evinin kümesine saklanmasıydı. Nitekim kümeste yakalandı, kelepçelendi ve sorguya alındı. Bir ay kadar süren sorgusu sonunda her iki kızı da kendisinin öldürdüğünü itiraf ettiği söylendi. Hatta kızlardan büyük olana( Betty June Binnicker ) tecavüz ettiğini de söylemişti güya. Lakin kendisi en fazla kırk kilo ağırlığında bir çocuk olduğu halde yaklaşık on dokuz kilo ağırlığında bir demir parçasını nasıl kaldırmış, nasıl iki kızın birden kafasına ayrı ayrı indirmişti?Ayrıca on dört yaşında bir çocuk nasıl olmuş da biri yedi yaşında olsa da diğeri on on bir yaşında olan iki çocuğu birden su kuyusunun olduğu yere kadar üstelik elinde oldukça ağır bir demir olduğu halde sürüklemişti? İşte bu soruların cevapları üzerinde durulmadı. Kardeşinin ısrarla ‘’George benim yanımdan hiç ayrılmadı. Cinayetin işlendiği söylenen saatlerde de hep benimle beraberdi’’ Diye ifade vermesi de bir işe yaramadı.

  George Stinney 24 Nisan 1944 de yargılandı ve iki kız çocuğunu öldürmekten suçlu bulundu. Makheme sadece iki saat sürmüş,George Stinney’in doğru düzgün kendisini savunmasına bile fırsat verilmemiş, jürinin ‘’ Sanığı suçlu bulduk ‘’ Demesi ise sadece on dakikalarını almıştı. İki saat süren tek celse ve sadece on dakika süren jüri görüşmesi sonunda karar ‘’ İdam ‘’ olarak belirlenmişti ve infaz elektrikli sandalyeye oturtularak gerçekleştirelecekti. Olayın başka vahim tarafları da vardı: George Stinney güya suçunu itiraf etmişti ama ortada yazılı bir  itiraf belgesi yoktu. Mahkeme George Stinney lehine şahitlik yapacak olanların  şahitliklerini kabul etmezken aleyhinde şahitlik edenler de zaten bir kaç kişiyi geçmiyordu ve Stinney’in avukatı kararı temyize götürmedi. Kasabada bir hayli zenci olmasına rağmen ne mahkeme heyetinde ne de jüride tek bir zencinin olmaması da bu davanın ilginç olan bir başka yönüydü.

  Tutuklanışının üzerinden seksen üç gün geçtiğinde George Stinney yeşil yoldaydı artık. İnfazının gerçekleşeceği elektrikli sandalyenin bulunduğu odaya doğru yürüyordu. Öldürülen kızların aileleri ve daha pek çok seyirci bu infazı seyretmek üzere elektriksiz olan sandalyelerinde yerlerini almışlardı.

  George Stinney elektrik sandalyesine oturtuldu ama ne başına  oturtulacak o tas şeklindeki nesne kafasına uyuyordu ne de yüzüne örtülecek bez parçası onun boyutlarına uygundu.Kollarına ve kafasına bağlanacak kayışlar da uymuyordu. Dahası bu elektrikli sandalye yetişkin insanlara göre dizayn edildiği için George Stinney’in kafasındaki kaska elektrotları bağlamak amacıyla boyunun az daha yükseltilmesi gerekiyordu. Yeşil yolda koltuğunun altına sıkıştırdıkları İncil’i oradan alıp kıçının altına koyarak boyunu yükselttiler.Böylece infazın engelleri ortadan kaldırılsa da George Stinney tam anlamıyla canını verene kadar tam üç kez vücuduna elektrik verildi.

  George Stinney bu şekilde öldürülmüştü ama ailesi de o kasabada kalamadı artık. Yani kasaba halkı Stinney’in ailesini de cezalandırmıştı bir yerde.

  Aradan tam yetmiş sene geçti.

  2014 Yılında Stinney’in kız kardeşi ve diğer yakınları, üzerlerine sürülmüş bu kara lekeden kurtulmak ve onun adını temize çıkarmak için yeniden mahkemeye baş vurdular. İstedikleri şey yetmiş yıl sonra bir af belgesi almak değildi. Çünkü  onlar ‘’Suçu olan affedilir. Gerge’un hiç bir suçu yoktu.’’ Diyorlardı.
  Yeşil Yol Filminin Gerçek Hikayesi ile Film arasındaki en büyük fark, Coffey'in 14 yaşında bir çocuk değil de cüssesi çok büyük birisi olmasıydı. Oysa gerçekte Coffey normal insan boyundadır.
  Yetmiş sene sonra bir başka yargıç olan Carmen Mullen doğrudan doğruya ‘’ George  Stinney tamamen suçsuzdur.’’  Demese de 1944 yılında yapılan mahkemenin tam anlamıyla bir anayasal hakların çiğnenmesi olayı olduğunu itiraf etti ve idamından yetmiş yıl sonra George Stinney için beraat kararı verildi.
  Bugün hâla George Stinney’in tamamen masum olduğuna  inananlar bir hayli fazla olmakla birlikte suçlu olduğuna inananlar da azımsanamayacak kadar çoktur ve o iki kızı eğer George Stinney öldürmediyse kimin öldürdüğü ortaya çıkarılabilmiş değildir.

  YEŞİL YOL ELEKTRİKLİ SANDALYE


  Çekimlerin yapılacağı mekân olarak, şimdilerde artık kullanılmayan Tennessee Eyalet Hapishanesi karar kılınmıştır. İnfazların yapıldığı elektrikli sandalyenin tasarımı yapılırken New York`taki Sing Sing hapishanesindeki gerçeğinden yararlanmıştır.
  YEŞİL YOL YORUM

  Aynı Esaretin Bedeli'nde olduğu gibi filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Frank Darabont yapmış ve film Stephen King'in romanından uyarlanmıştır. Ayrıca ikisinin de hapishane hikayesi olması güzel bir ayrıntıdır.

  Başlangıçta Tom Hanks'in, oynadığı gardiyan karakterinin yaşlılık halini de canlandırması düşünülüyordu. Fakat Tom Hanks için yapılan makyaj testleri sonrası pek de iyi sonuç çıkmaması üzerine karakterin yaşlılığını Dabbs Greer canlandırdı.

  1932'de geçen hikayede John Coffey, elektrikli sandalye ile idam edildi. Gerçekte Louisiana eyaleti, hikayenin geçtiği yıldan beş yıl sonra elektrikli sandalyeyi kullanmaya başlamıştır.

  DVD'nin ekstralarında yer alan bir bilgiye göre Stephen King, daha önceki filmlerle karşılaştırdığında Yeşil Yol filmini kitabına en sadık uyarlama olarak nitelendirmiştir. Bruce Willis, 1998 yapımı Armageddon filminde birlikte rol alıp yakın arkadaşlık kuruduğu Michael Clarke Duncan'ı bu rol için şiddetle önerdi. Çünkü yapımcılar Coffey rolünü kime verecekleri konusunda kararsızlığa düşmüşlerdi.

  Filmin hikayesi 1932 yılında geçse de John Coffey'nin Yeşil Yol Filminde heyecanla izlediği "Top Hat" filmi aslında 1935'te vizyona girmiştir. eee bizler 1999 da izledik :)

  Tom Hanks, filmdeki gardiyan rolünü geçmişte Esaretin Bedeli'ndeki Andy rolünü geri çevirmek zorunda kaldığı için kabul etti. Çünkü bu sebepten dolayı yönetmene borçlu olduğunu düşünüyordu. Hatırlanacağı üzere aynı yıl Forrest Gump filminde rol almıştı.Esaretin Bedeli filminin de yönetmeni ve senaristinin aynı kişi olduğunu tekrar etmekte fayda var. Esaretin Bedeli isimli film de İMDB sıralamasında şuan 1. sıradadır.

  Filmde Bay Jingles olarak gördüğümüz fare sahnelerinde 15 farklı fare kullanıldı. Her bir fare farklı bir numarayı öğrenmesi için aylarca eğitildi. Malum fare de Edgecomb gibi uzuuuun yıllar yaşamıştır. Çünkü Coffey ona da bir nefes vermiştir.

  John Coffey rolünü canlandıran Michael Clarke Duncan 2012 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür.

   

   
  Yeşil Yol 1999 10.0 / 10 2 kullanıcı oyu.
  10.0
  ( Toplamda 2 oy verildi. )

      8.6   234

Background
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Whatsapp'ta Paylaş
Yorum Alanı
Yıllardır internet üzerinden kullanıcıların en çok aradığı FİLM İZLE ve Full Film izle gibi kelimeleri baz alarak yayımlanan sayısız Türkçe Dublaj Filmler mevcuttur. Kullanıcılar genellikle google aracılığıyla izlemek istedikleri filmleri arayarak Tek part film izlemek istemektedirler. Tek part film izleme sitesi olan full film izleme sitesi fullfilmizleten.com da türkçe dublaj film izleyebilir ve henüz ülkemizde vizyona giren ve girmemiş yeni filmleri türkçe altyazılı izleyebilirler. Sitemiz internet üzerinden yayın yapan bir film izleme sitesidir. Bu site ile Başka sitelerde yüklenmiş olan !! filmleri mümkün oldukça donmadan kesintisiz ve Tek part izleyebilirsiniz. Full Film izle sitesi olan Fullfilmizleten.com da yer alan tüm video film fragmanlar başka sitelerde yüklü olup Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Kısacası Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Full Film izleme sitesi olan Fullfilmizleten.com hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. Kaldırılması istenen video film yada fragmanın öncelikle yüklü olduğu serverden kaldırılması istenmelidir. Gerçekten yetkilisi olduğu kanıtlandııktan sonra İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler. Bu taleplerin işleniş süresi 7 iş günü olup film ile alalaklı geçerli bir telif hakkı olmadığı tespit edilmesi durumunda kaldırma talebi red edilecektir. Sitemizde özellikle de Türkçe Dublaj filmler için bir çok film bulunmaktadır. Linklere tıklayarak bu filmleri izleyebilirsiniz. En iyi film izleme ve en yeni filmleri izleyebileceğiniz HD Film izleme sitesi olan Fullfilmizleten.com da iyi seyirler dileriz.